Helsingør i billeder: Værftstiden
april 28 kl.09:30 - 10:00

I anledning af Helsingørs 600-års jubilæum kan du nu opleve særligt udvalgte billeder fra museets arkiv.
Til fremvisningerne får du et glimt af Helsingørs fortid og oplever byen gennem historiske fotografier fra forskellige perioder i en serie af temavisninger.
Hver fremvisning har forskelligt fokus – vi viser fx billeder fra værftet, jubilæet i 1926 eller andre særlige nedslag i museets arkiv.
Denne gang skal vi dykke ned i historiske fotos fra tiden med Helsingør Skibsværft. Vores Museumsinspektør, Iben Vyff, viser billeder der fortæller om et kapitel i Helsingørs historie med stor lokal betydning.
Hvis du selv er fra Helsingør, kender du måske en eller to, der var ansat på værftet. Deres verden får du indblik i her på en helt ny måde.
Billederne åbner for små og store fortællinger og giver et levende indtryk af byen og de mennesker, der har formet den.
Fremvisningerne er gratis og foregår på Dækket på Kulturværftets 2. sal.