Foredrag: Fra sultekrig til den danske model
februar 28 kl.13:30 - 15:30

Et stort rugbrød og et helt grisehoved. Det kunne de allermest heldige få udleveret, hvis de mødte frem i Arbejdernes Forsamlingsbygning på Jagtvej. Det var i 1899, midt under Storlockouten – en arbejdskonflikt, som også skulle blive kendt som sultekrigen.
Den 8 årige Anton Hansen boede med sin familie i en toværelses lejlighed i Knudsgade på Vesterbro, da lockouten bredte sin knugende stemning over København. Mange år senere beskrev han stemningen dengang i sine erindringer.
De fædre, som normalt var på arbejde det meste af dagen, gik nu rastløse omkring derhjemme. Men efterhånden som konflikten trak ud begyndte flere og flere at rejse bort, i desperat jagt på arbejde. De fleste hjem blev midlertidigt faderløse, og børnene kunne gøre hvad de ville, mens mødrene gik byen tyndt for at skaffe sig selv lidt indtægter.
Endelig, den 3. september 1899, nåede man til enighed, og den mere end fire måneder lange lockout kunne afsluttes. Da nyheden blev kendt, blev der festet i gaderne i København og andre store byer.
Aftalen, der afsluttede sultekrigen i 1899 blev kendt som Septemberforliget.
Det var en i international historisk sammenhæng en unik aftale. Og det var en aftale som skulle få stor betydning for danmarkshistorien. For med Septemberforliget blev grunden lagt til alle de aftaler, som kom til at regulere vores arbejdsliv op igennem det 20. århundrede – alt det, som vi i dag kender som den danske model.
Om foredragsholder Lars Kjølhede Christensen:
Lars Kjølhede Christensen er historiker, ph.d. og dr.phil. med speciale i industrisamfundets og arbejdslivets historie. Han har i mange år formidlet sine specialer gennem foredrag og podcasts, i bøger og artikler, gennem udstillinger, og i radio og på TV.
Foredraget afholdes i samarbejde mellem Museum Helsingør, Helsingør Historiske Forening samt Helsingør Folkeuniversitet og Aftenskole.
Praktisk info:
Pris: 80kr. Foredraget er gratis for medlemmer af Helsingør Historiske Forening.
Hvis du ikke er medlem, kan du købe billetter HER.
Hvor: Dækket på 2. sal af Kulturværftet, Allegade 2, 3000 Helsingør
Hvornår: 28. februar kl. 13.30-15.30